- Falowniki PLENTICORE i PIKO MP plus w połączeniu z rozwiązaniami magazynowania energii BYD zostały poddane testom Energy Storage Inspection 2021 przez HTW Berlin
- Większa sprawność dzięki lepszej prędkości regulacji
- AutoUpdate zapewnia korzyści również dla istniejących systemów
- Doskonała rentowność systemów AC i DC
- Maksymalna moc i pojemność użytkowa zapewniają najlepsze możliwości zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych
- KOSTAL oferuje wszechstronne, elastyczne rozwiązania (systemy AC/DC, urządzenia 1-/ 3-fazowe)
SPI 2021: Krótkie wyjaśnienie testów magazynów energii
Grupa badawcza z HTW Berlin zajmująca się systemami magazynowania energii fotowoltaicznej porównuje corocznie właściwości systemu na podstawie raportów z badań dostarczonych przez niezależne laboratoria pomiarowe. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi efektywności systemy magazynowania są testowane na podstawie symulacji i oceniane za pomocą tzw. SPI.
W przypadku firmy KOSTAL na stanowisku do badania efektywności znalazł się falownik PLENTICORE plus w klasach mocy 5,5 i 10 kW, falownik akumulatorowy PLENTICORE BI 10/26 oraz PIKO MP plus 4,6-2 w połączeniu z akumulatorami w wersji premium HVS firmy BYD.
Oprócz falowników firmy KOSTAL w testach wzięło udział piętnastu innych producentów. W sumie przetestowano 20 rozwiązań do magazynowania energii.
Dla falowników w klasie mocy 5 kW i 10 kW jako punkt odniesienia posłużyły dwie sytuacje referencyjne. W pierwszym wariancie zbadano instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp przy rocznym zużyciu domowym na poziomie 5010 kWh. Drugi wariant obejmował projekt systemu przy takim samym zużyciu domowym, eksploatację instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp, zasilanie pompy ciepła o mocy 2664 kWh rocznie oraz ładowanie samochodu elektrycznego o rocznym zużyciu 1690 kWh.
SPI 2021: Wszystkie wyniki w skrócie
PLENTICORE plus 10 kW: Wysoka wydajność – minimalne straty konwersji
KOSTAL PLENTICORE plus w wersji 10 kW z podłączonym akumulatorem BYD w wersji premium HVS 12.8 uzyskał wskaźnik wydajności systemu 93,7. Straty regulacji i wymiarowania były minimalne i wyniosły 0,1 procenta. W teście sprawdzano również zużycie energii przez falownik i jego komponenty. System wykazał pojemność użytkową na poziomie 12,8 kWh i wysoką sprawność wynoszącą prawie 96 procent przy ładowaniu i rozładowywaniu. Dzięki temu wynikowi PLENTICORE plus 10 kW zajął 3 miejsce i uzyskał doskonałą klasę energetyczną A.
PLENTICORE BI 10 kW/26: Duży magazyn energii dla odbiorników o dużej mocy
Również falownik akumulatorowy AC PLENTICORE BI w wersji 10 kW/26 A w połączeniu z akumulatorem BYD wykazał pod każdym względem swoją wysoką sprawność. W tym przypadku KOSTAL dzięki usprawnieniom systemowym osiągnął zysk w SPI wynoszący niecałe 0,8 punktu procentowego i uzyskał bardzo dobrą sprawność systemu wynoszącą 92,7 procent. Oznacza to bardzo wysoką jakość zarządzania magazynowaniem energii dla odbiorników o dużej mocy.
System firmy KOSTAL i BYD wyróżnia się również najniższymi możliwymi stratami konwersji, wymiarowania, regulacji i zarządzania energią. Pojemność użytkowa akumulatora w tej konfiguracji wynosi ponad 12 kWh, co przy natężeniu prądu na poziomie 26 A zapewnia szybkie cykle ładowania i rozładowania. W tym teście PLENTICORE BI 10 kW/26 uzyskał najlepszy wynik SPI wśród systemów sprzężonych AC.
PLENTICORE plus 5 kW: Wysoka sprawność, potężna moc
W klasie 5 kW model PLENTICORE plus z akumulatorem BYD HVS 7.7 również wykazał się dużą wydajnością. Kombinacja PLENTICORE i BYD osiągnęła doskonałe wyniki testów i wskaźnik SPI 91,2. Poprzez optymalizację oprogramowania osiągnięto jeszcze lepszą dynamikę regulacji. To z kolei miało pozytywny wpływ na wynik ogólny. Wysoka sprawność falownika i akumulatora wysokiego napięcia zapewniają dużą moc całego systemu. W rankingu SPI 2021 model PLENTICORE plus 5 kW znalazł się w pierwszej trójce w tej klasie mocy.
PIKO MP plus: Zyskowna wydajność w całym systemie
PIKO MP plus 4.6 2 pokazał swoje mocne strony zarówno w trybie AC, jak i trybie DC, osiągając wysokie wartości sprawności w zakresie jednofazowym z SPI wynoszącym 90 procent (DC) i 89,6 procent (AC).
Oprócz wysokiej sprawności duży wpływ na wydajność całego systemu ma wysoka wydajność falownika, krótki czas stabilizacji i niskie zużycie energii przez akumulator w trybie czuwania. W ten sposób PIKO MP plus już podczas swojego pierwszego udziału w testach SPI był w stanie wyraźnie wyprzedzić liderów rynku.
SPI 2021: Korzyści dla wszystkich klientów KOSTAL
Jak potwierdziły wyniki testu HTW, falowniki KOSTAL w połączeniu z magazynem energii BYD to doskonały wybór. Na przykład PLENTICORE plus, PLENTICORE BI i PIKO MP plus dzięki połączeniu z systemami magazynowania BYD wykazały doskonałą rentowność instalacji z bardzo wysokim udziałem zużycia własnego. Potężna moc i wysoka sprawność, z minimalnymi stratami konwersji i niskim zużyciem w trybie czuwania. Falowniki firmy KOSTAL zapewniają wysokie zyski z fotowoltaiki i najlepsze możliwości zaspokajania własnych potrzeb energetycznych.
Aktywuj teraz AutoUpdate
W połączeniu z programem AutoUpdate firmy KOSTAL również dotychczasowi klienci PLENTICORE plus lub PLENTICORE BI mogą skorzystać z tej nagrody SPI. Wystarczy aktywować funkcję AutoUpdate i skonfigurować najnowsze oprogramowanie dla PLENTICORE plus lub PLENTICORE BI. Dzięki temu klienci firmy KOSTAL mogą korzystać zawsze z aktualnego oprogramowania, co zapewnia najlepsze efekty, jak wykazały również testy.
AutoUpdate: Obejrzyj film i aktywuj teraz
Nasza szeroka oferta, obejmująca doskonały falownik hybrydowy PLENTICORE plus, wydajny trójfazowy falownik akumulatorowy PLENTICORE BI oraz uniwersalny falownik jednofazowy PIKO MP plus, zapewnia optymalne spełnienie wszystkich wymagań klientów w zakresie projektowania systemu, przyłączania magazynów energii i elastycznej konfiguracji systemu.