Pierwsze działania na terenie farmy wiatrowej zaczęły się na długo przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych. Na tak wczesnym etapie podjęto już działania równoważące nieuchronną ingerencję w środowisko naturalne. Już od trzech lat na terenie farmy wiatrowej rozstawiano pułapki dla orzesznic. Pułapki wyposażono w materiał do budowy gniazd, dzięki czemu te małe zwierzęta mogą się tam urządzić, a po pewnym czasie zostać przeniesione wraz ze swoim nowym domem. W bezpiecznej odległości na przesiedlone orzesznice czeka atrakcyjny nowy biotop z zaroślami pełnymi malin i jeżyn.
Również dla nietoperzy, które mają swoje schronienia w drzewostanie na obszarze farmy wiatrowej, stworzono w przede dniu budowy środowisko równoważące. W zamian za każde drzewo na terenie przeznaczonym do wykarczowania, w którym znajdowała się jama lub szczelina zamieszkała przez nietoperze, zawieszono od razu w bezpiecznej odległości dwie nowe skrzynie dla nietoperzy. Po upływie kilku lat przekonamy się, czy natura ponownie zdobyła swój teren na właściwych obszarach leśnych, czy też należy podjąć działania wspierające.
"Budowa nowej farmy wiatrowej Felsberg/Markwald zlokalizowana jest w naszym rodzimym regionie Hesji Północnej i oddalona jedynie pół godziny drogi od naszego biura w Kassel. Przy naszym nowym projekcie stawiamy na regionalizm" opowiada dr Till Jeske, CEO vortex energy Holding AG. Wylicza przy tym liczne aspekty:
- Podczas budowy będzie stosowany materiał z miejscowych kamieniołomów
- Karczowanie będzie przeprowadzone przez przedsiębiorstwo z Hesji Północnej
- Pomiary będzie realizowało biuro z siedzibą w Hesji Północnej
- Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę stacji przesyłowej będzie się wywodziło z Kassel
- Elementy infrastruktury placu budowy będą bezpośrednio z Felsberga
Następnie na farmie wiatrowej będą kontynuowane kolejno prace budowlane: w grudniu będą miały miejsce prace przy trasie kablowej, dla której łącznie trzeba położyć 22 km kabla. Budowa naziemnych części wieży rozpocznie się w styczniu 2017, a ciężkie transporty będą się odbywać od lutego. Wirniki i maszynownie będą montowane od marca przyszłego roku. Ostatecznie w kwietniu popłynie prąd z pierwszej turbiny wiatrowej, a w maju z kolejnych pięciu.
CEO Jeske nie kryje dumy: "Oczekujemy, że sześć zaplanowanych turbin wiatrowych wyprodukuje rocznie nieco ponad 50 kWh prądu, co umożliwi zasilanie 15 000 gospodarstw domowych w przyjazną dla środowiska naturalnego energię odnawialną."