„Nowoczesny nawilżany papier toaletowy produkuje się z włókien organicznych powiązanych w rozpuszczalne w wodzie kompleksy, dzięki czemu szybko rozpuszcza się w kanalizacji”, wyjaśnia Tenbusch. Nawilżane chusteczki czyszczące i kosmetyczne oraz chusteczki do pielęgnacji niemowląt wykonane są natomiast z odpornej na rozrywanie tkaniny wiskozowo-poliestrowej. „Włókna te są ze sobą powiązane mechanicznie, a przez to niezwykle odporne na rozerwanie”, mówi inżynier-ekonomista. Gdy tego rodzaju chusteczki dostaną się z toalety do kanalizacji, łączą się tam z tamponami, ręcznikami kuchennymi i innymi materiałami w nierozerwalne sploty, które mogą zatykać rury i powodować awarie pomp. Z tego względu chusteczek do czyszczenia, pielęgnacji niemowląt i zmywania kosmetyków nie wolno nigdy - tak samo jak tamponów, pałeczek czyszczących czy podpasek - wyrzucać do toalety. Należy je wyrzucać tak samo jak jednorazowe pieluchy ze śmieciami domowymi.
Powodem nieprawidłowego usuwania nie jest zazwyczaj świadome działanie, lecz raczej bezmyślność
Przyczyną nieprawidłowego usuwania tych produktów jest zapewne połączenie niewiedzy z bezmyślnością. Nieprawidłowo są z tego względu często usuwane przede wszystkich nawilżane chusteczki do pielęgnacji niemowląt czy demakijażu, których używa się w łazience, a więc w pobliżu toalet. „Produkujemy też przecież nawilżane chusteczki do pielęgnacji wnętrz samochodowych, ale w ich przypadku nikt przecież nie wpadnie na pomysł, by pobiec z nimi z garażu do toalety, żeby je tam spuścić”, mówi Tenbusch.
Nawilżany papier toaletowy można w zasadzie wyrzucać tam, gdzie się go zazwyczaj używa – czyli w WC. Grupa Albaad stworzyła „Hydrofine”, materiał bazowy do produkcji nawilżanego papieru toaletowego, który ulega pełnej biodegradacji i nie zawiera chemicznych substancji wiążących ani włókien syntetycznych. Papier toaletowy wytworzony na bazie materiału Hydrofine rozkłada się w systemie kanalizacji jeszcze szybciej niż dotychczas wskutek mechanicznego działania zawirowań wody. Już chwilę po użyciu zaczyna się rozpadać na składniki włókniste.