Jedną z wielu nowości, jakie zaprezentuje w Norymberdze firma Bitzer, jest udoskonalona regulacja wydajności CRII. System umożliwia niemal bezstopniową regulację wydajności półhermetycznych sprężarek tłokowych ECOLINE z czterema, sześcioma lub – nowość – dwoma cylindrami.
CRII: niższe koszty eksploatacji przez efektywną regulację wydajności
Dzięki odpowiedniemu algorytmowi – w zależności od warunków eksploatacji¬ i stosowanego czynnika chłodniczego – możliwa jest niemal bezstopniowa regulacja wydajności: 2-, 4- i 6-cylindrowe sprężarki BITZER z regulacją CRII mają wyjątkowo szeroki zakres regulacji od 10 do 100%. Większa częstotliwość przełączania łagodzi fluktuacje wydajności, temperatury i ciśnienia i w ten sposób w połączeniu z rozszerzonym zakresem regulacji zapewnia większą efektywność systemu.
Volker Stamer, Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Stacjonarnych BITZER, wyjaśnia: „Poprzez system CRII oferujemy naszym klientom zupełnie nową jakość i umożliwiamy indywidualne dopasowanie sprężarek ECOLINE do każdych warunków eksploatacji. W ten sposób wzrasta efektywność systemu, a jednocześnie chronimy środowisko.”
Kolejne kroki w kierunku efektywnego chłodzenia przy użyciu sprężarek na CO2
BITZER sukcesywnie rozszerza ofertę sprężarek na CO2. Po uzupełnieniu o 4PTC-6K dla niskich wydajności oraz o 4DTC-25K i 4CTC-30K dla wyższych wydajności, typoszereg sprężarek transkrytycznych obejmuje aktualnie zakres wydajności objętościowej od 4,3 do 25,6 m3/h przy częstotliwości 50 Hz. Na stoisku firmy BITZER gości targów Chillventa na pewno zainteresuje poszerzona oferta produktów oraz nowa seria na CO2.
Światowa nowość w dziedzinie sprężarek śrubowych
Firma BITZER zaprezentuje po raz pierwszy publicznie nową otwartą sprężarkę śrubową serii OS. Model bazuje na sprawdzonej konstrukcji serii OS i na początek będzie oferowany w wersji zoptymalizowanej dla NH3 (amoniak) do zastosowań średnio- i niskotemperaturowych. W ten sposób BITZER zaoferuje branży chłodnictwa i klimatyzacji rozwiązanie idealne do zastosowań przemysłowych. Trwają też prace nad kolejnymi modelami do zastosowań w przemyśle.
Większe moce chłodnicze kompaktowych sprężarek śrubowych CSVH3
Seria CSVH3 to zupełnie nowe rozwiązanie w dziedzinie kompaktowych sprężarek śrubowych z regulacją obrotów. BITZER rozszerza istniejącą serię CSVH o dwa większe modele o znacznie większej mocy: kompaktowa sprężarka śrubowa CSVH37 posiada moc chłodniczą 550 kW (+5/50°C) przy wydatku do 960 m3/h. Większy model CSVH38 ma aż 660 kW (+5/50°C) przy wydatku do 1.156 m3/h. Aby osiągnąć taką moc, BITZER zaprojektował nowy, większy korpus. Seria bazuje na sprawdzonej konstrukcji i elektronice serii CSVH2 i ma wyjątkowo szeroki zakres zastosowania, od chłodzonych powietrzem agregatów wody lodowej aż do pomp ciepła.
Do kompaktowych sprężarek śrubowych należy również model CSVW2 przeznaczony specjalnie do agregatów wody lodowej (chillerów) o niskich temperaturach skraplania. Ich konstrukcja bazuje na sprawdzonej technice kompaktowych sprężarek śrubowych CSVH2 i łączy znane zalety z nowymi właściwościami przy niskim obciążeniu. Aby w takich zastosowaniach osiągnąć wysoki współczynnik efektywności (COP), a tym samym korzystną wartość ESEER, BITZER zastosował silnik z magnesami stałymi. To innowacyjne rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku agregatów wody lodowej ze skraplaczem wodnym. Dodatkowo dopasowano również tzw. wewnętrzną proporcję objętościową (Vi), przez co seria CSVW2 posiada w dolnym zakresie obrotów i obciążenia wyraźnie lepszy współczynnik COP niż seria CSVH. Przetwornica częstotliwości została przez firmę BITZER odpowiednio zmodyfikowana.
Optymalne połączenie sprężarek typu „scroll”
Trendem przyszłościowym w dziedzinie sprężarek typu „scroll” stosowanych w klimatyzacji i pompach ciepła jest nowatorska technologia - BITZER Advanced Header Technology (BAHT) dla zespołów 2- i 3-sprężarkowych.
Kluczowym elementem jest nowo zaprojektowany kolektor gazu na ssaniu, który precyzyjnie kieruje olej do jednej ze sprężarek, a następnie równomiernie rozprowadza go do pozostałych sprężarek współpracujących w układzie podwójnym lub potrójnym. System działa nawet w zespołach złożonych z niejednakowych sprężarek – także przy regulacji prędkości obrotowej jednej z nich. Do rozprowadzania oleju nie jest potrzebny ani aktywny system zarządzania olejem z separatorem oleju, ani sprężarka wiodąca, do której powraca olej. Rozprowadzenie oleju jest zapewnione nawet przy wyłączonej jednej lub dwóch sprężarkach.
BAHT oferuje wiele zalet:
• Tylko jeden przewód ssący dla różnych kombinacji sprężarek bez konieczności stosowania indywidualnej kombinacji ograniczników przepływu
• Niezawodna praca przy dużych i małych przepływach gazu na ssaniu
• Asymetryczna regulacja wydajności dzięki różnym wydajnościom objętościowym w ramach jednego zespołu
• Możliwość łączenia sprężarek o różnych rozmiarach korpusów (GSD6 i GSD8) w jednym zespole
• Mniejsze stany magazynowe i prosta instalacja oraz eliminacja błędów podczas produkcji zespołów.
Dzięki generalnie mniejszej emisji oleju w sprężarkach ORBIT i nowemu kolektorowi ssącemu możliwa jest dłuższa praca z wyrównanym poziomem oleju w sprężarkach, nawet w trudnych warunkach – na przykład w odwracalnych pompach ciepła lub przy oblodzonych parownikach. Warunkiem jest powrót oleju do przewodu ssawnego.
Dobre przygotowanie na przyszłość: agregaty skraplające ECOSTAR i LHE
Szczególnie warte uwagi są nowe chłodzone powietrzem agregaty skraplające LHE, które już dzisiaj spełniają wchodzące w życie w 2015 r. wymagania dyrektywy ErP (Energy related Products-Directive) Unii Europejskiej – tzw. dyrektywy ekoprojektu. Wysoki standard agregatów skraplających LHE potwierdza również stowarzyszenie europejskich producentów komponentów dla chłodnictwa i klimatyzacji (ASERCOM): pierwsze modele LHE otrzymały już certyfikat ASERCOM dla agregatów skraplających. Obok zmodernizowanych agregatów skraplających ECOSTAR będą one dodatkową atrakcją stoiska firmy BITZER.
Volker Stamer, Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Stacjonarnych BITZER, podkreśla: „Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować nasze innowacje na targach Chillventa 2014 i cieszymy się na możliwość rozmowy z gośćmi. Warto nas odwiedzić, bo mamy jeszcze niejedno w zanadrzu.”