Pompa z napędem bezpośrednim TRILINE TL-I 30 dysponuje mocą napędową równą 22 kW (30 KM) i uzyskuje w ten sposób wydajność tłoczenia wynoszącą 3,1 l wody tnącej na minutę. Przy ciśnieniu roboczym 3 800 barów jest to wystarczające do zasilania dyszy wodnej o średnicy do 0,3 mm – w tym przypadku uzyskiwana jest większa wydajność w porównaniu z pompą z multiplikatorem ciśnienia, ponieważ przy takiej samej mocy silnika można uzyskać większą objętość tłoczenia.
Technologia pompy z napędem bezpośrednim
Silnik elektryczny napędza poprzez łatwy w obserwacji system koła pasowego bezpośrednio trzy tłoki poruszane wałem korbowym. Tłoki są napędzane z przesunięciem fazowym, dzięki czemu dostarczają niemal stały strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Ze względu na takie bezpośrednie przeniesienie siły, pompa z napędem bezpośrednim ma względnie wysoki współczynnik sprawności, który wynosi maks. 85%. Dodatkowo ta metoda przeniesienia siły jest nieskomplikowana i obejmuje mniej części, niż układ hydrauliczny. Użytkownicy pomp z napędem bezpośrednim mogą łatwo usuwać usterki, gdy w układzie napędowym występują problemy.
Cechy TRILINE TL-I 30
Główny element pompy TL-I 30 z napędem bezpośrednim stanowi skrzynia korbowa, która została zaprojektowana dla najwyższej mocy i nieskomplikowanej konserwacji. Koncept bazuje na płycie bazowej ze stali szlachetnej ze zintegrowanymi kanałami chłodzącymi; w ten sposób drążki prowadzące nie są narażone na wpływy środowiska. Wbudowane ożebrowanie tłumiące drgania i hałas w obudowie zapewnia cichą i spokojną pracę. Przyjazną obsługę umożliwia również okienko obserwacyjne, przez które operator może sprawdzać poziom oleju w sposób bezpośredni, bez używania bagnetu i dokonywać kontroli oleju pod kątem zanieczyszczeń.
Opatentowany zawór regulacji ciśnienia umożliwia szybkie dopasowanie żądanego ciśnienia roboczego, prowadzonego od pompy do głowic tnących. Zawór reguluje ciśnienie robocze poprzez sprężone powietrze. Dodatkowo zmniejsza nakłady na konserwację i umożliwia cięcie przy dowolnych wartościach ciśnienia. Charakteryzuje się szybkimi czasami reakcji, jest wysoce niezawodny i prosty w konserwacji.
Obszary zastosowań alternatywnej koncepcji napędu
Technologia napędu bezpośredniego znakomicie się nadaje do prostych zastosowań, w których przypadku maszyna jest stosowana jako samodzielna pompa. Zaleca się przy tym stosowanie pompy wysokociśnieniowej z napędem bezpośrednim jako generatora ciśnienia wody w trybie ciągłym. Stopień wydajności jest nadzwyczaj wysoki, gdy czas cięcia osiąga co najmniej 80% czasu pracy silnika. Dzięki małej powierzchni podstawy i dużej wydajności w trybie pracy ciągłej znakomicie nadaje się do małych warsztatów i zakładów zajmujących się cięciem na zamówienie, wykonujących konwencjonalne i proste prace związane z cięciem. Oprócz tego stanowi znakomitą alternatywę dla pompy z multiplikatorem ciśnienia, gdy dostępna ilość wolnego miejsca, inwestycja początkowa lub moc elektrycznej energii zasilania na miejscu stanowią wyzwanie.