Równie prosta co genialna koncepcja systemu Multi Container Stop (MCS) firmy Kögel rewolucjonizuje transport drogowy wszelkiego rodzaju nadwozi wymiennych. Zastosowanie systemu MCS pozwoliło zrezygnować z tradycyjnych blokad kontenera – tzw. Twist-Lock – z przodu podwozia wymiennego. Zabezpieczenie ładunku obywa się teraz wyłącznie poprzez dopasowanie kształtowe, co jest, jak udowodniono, najlepszą formą zabezpieczenia ładunku zgodnie z normą DIN EN 12642.
W odróżnieniu od tradycyjnych blokad kontenera, system MCS firmy Kögel można użytkować w sposób intuicyjny. Wykluczone zostały błędy podczas obsługi, ponieważ nie trzeba już w ogóle przestawiać przedniego ogranicznika. Podczas wstawiania kontenery High Cube automatycznie mocują się z przodu na belce poprzecznej i są zabezpieczone zgodnie z normą poprzez dopasowanie kształtowe. Za zabezpieczenie ładunku przed przemieszczeniem na boki odpowiada tunel w kontenerze. W przypadku kontenerów ISO bez tunelu używa się do zabezpieczenia sworznia w górnej części MCS, który absorbuje siły działające w kierunku jazdy i poprzecznie do kierunku jazdy.
Intuicyjna obsługa blokady Multi Container Stop eliminuje błędy podczas użytkowania
Wyeliminowano konieczność uciążliwego przestawiania uchwytów czołowych, trzpieni wtykowych lub ograniczników z przodu podwozia wymiennego, co jest niezbędne w przypadku blokad Twist-Lock do zabezpieczania różnego typu kontenerów. Poza tym obsługa tradycyjnych blokad kontenerów stanowi nie lada wyzwanie i wysiłek dla kierowców ze względu na solidną konstrukcję blokad i wiążącą się z tym dużą masę. W związku z tym mogą być przyczyną błędów podczas obsługi i wypadków przy pracy. Ponadto dużo czasu pochłania obsługa bocznych wysuwów, ramion obrotowych i innych elementów konstrukcyjnych.
Blokady z tyłu są wykonane w sposób tradycyjny. Odpowiadają one za zabezpieczenie ładunku w kierunku odwrotnym do kierunku jazdy i kompensują siły oddziałujące poprzecznie. Dzięki połączeniu systemu blokowania MCS firmy Kögel z przodu oraz tradycyjnych blokad z tyłu podwozia kierowca potrzebuje na zabezpieczenie nadwozia wymiennego nie więcej niż połowę czasu.
Minimalne koszty eksploatacji, wykluczona konieczność napraw
System oferuje operatorowi floty również inne wymierne korzyści. Kompaktowa budowa blokady MCS zapewnia miejsce tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne: w strefie obrotu między kontenerem a ciągnikiem. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia ciągnika. System może być również montowany w pojazdach o niskiej konstrukcji, na odcinku szyi ramy. Ponieważ w systemie MCS nie ma części ruchomych, można zapomnieć o czasochłonnych i kosztownych naprawach.
MCS firmy Kögel ułatwia znacznie transport nadwozi wymiennych, a tym samym zwiększa atrakcyjność przyjaznego dla środowiska transportu multimodalnego. To z kolei zapewnia korzyści dla środowiska, klimatu i efektywności transportu w pełnej zgodności z mottem firmy Kögel „Economy meets Ecology – Because we care”. System jest dostępny do wszystkich naczep kontenerowych aktualnej generacji technologicznej, do naczep serii Combi i wszystkich pojazdów z platformą firmy Kögel.
Nowa generacja serii Port oferuje znacznie większą ładowność
Na targach IAA firma Kögel przedstawi system Multi Container Stop na naczepie kontenerowej Port 45 Duplex z wysuwem przedniej i tylnej części pojazdu do kontenerów ISO oraz High Cube o rozmiarach od 20 do 45 stóp. Począwszy od targów, wszystkie wersje podwozi będą bazować na nowej generacji, która dotychczas była montowana tylko w nagradzanej, wielofunkcyjnej naczepie Port 45 Triplex. Również wszystkie naczepy kontenerowe z wysuwem przednim będą wyposażone w opracowany przez firmę Kögel, lekki i niewymagający większej konserwacji wysuw przedniej części, który do tej pory wielokrotnie sprawdził się w naczepie Port 45 Triplex.
Dzięki takiej modyfikacji masa wszystkich modeli serii Port będzie w przyszłości znacznie mniejsza. Taką ewolucję umożliwiła kompleksowa przebudowa konstrukcji i zastosowanie stali o dużej wytrzymałości, pozwalającej zredukować grubość materiału oraz opracowany samodzielnie wysuw przedniej części pojazdu. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami ładowność przy wyposażeniu podstawowym zmniejszyła się o 400 kg w modelach z wysuwem tylko tylnej części pojazdu (Simplex) oraz nawet o 700 kg w modelach z wysuwem przedniej i tylnej części pojazdu (Duplex).